Odporúčame: Projekt na zachranu ludstva.


Projekt  na zachranu ludstva.Máloktorý človek z vyspelých oblastí sveta si dokáže predstaviť jediný deň bez nej. Pravda je však taká, že o desaťročia či storočia už nebude soľ vzácnejšia nad zlato. V meste, ktoré je pomenované po svetoznámych českých kúpeľoch, sa varí nápoj budúcnosti.

Carlsbad Desalination Project sa do povedomia celého sveta dostal výrobou pitnej vody v oblasti, ktorá podľa ČT24 preslávila aj české mesto Karlovy Vary. V kalifornskom Carlsbade aktuálne testujú najväčší odsoľovací závod na západnej pologuli, uvádza stránka Water-technology.net. Obrovský podnik je financovaný zo súkromných zdrojov a jeho technológiu vyvinula spoločnosť Poseidon Resources Corporation, ktorá sa špecializuje na vodohospodársku infraštruktúru. Miliardový megaprojekt zahŕňa odsoľovacie zariadenia, skladovanie vyprodukovanej vody a desiatky kilometrov dlhé potrubia na jej prepravu.
Pomenované po Karlových Varoch

Odsoľovací závod postavili v kalifornskom meste Carlsbad, ktoré je od 19. storočia pomenované kvôli podobnosti zloženia minerálnych prameňov po vychýrených českých kúpeľoch Karlovy Vary. Ako informovala ČT24, chátrajúce kalifornské kúpele v Carlsbade kúpil pred štvrťstoročím český emigrant, ktorý ich zveľadil a preslávil aj medzi celebritami z Hollywoodu, pretože si dodnes nechávajú liečivú vodu z tejto lokality posielať domov. „Voda sa tu nachádza hlboko v zemi a je stará až 9 500 rokov,“ myslí si Ludvík Grigoras, majiteľ kúpeľov v Carlsbade, podľa ktorého nemôže tunajšie pramene liečivej vody najbližšie roky ovplyvniť sucho. Napriek tomu bojuje mesto a oblasť s miznutím povrchovej vody a blížiacu sa katastrofu sa snaží odstrániť odsoľovaním vody.

Voda zo závodu bude schopná zásobovať asi 300 000 ľudí. Stavba závodu zhltla miliardu dolárov a tu vyprodukovaná pitná voda bude stáť dvojnásobok súčasnej ceny sladkej vody: „Voda z tejto odsoľovacej stanice bude mať rovnakú cenu tridsať rokov, kým cena bežnej vody stále rastie a čoskoro bude práve tá odsolená lacnejšia,“ vysvetlila manažérka spoločnosti Poseidon Water Jessica Jonesová pre ČT24.
Polovica vody sa vráti do oceána

Podľa informácií na stránke Carlsbaddesal.com bode projekt dodávať vodu do domácností už od roku 2016. Odsoľovacie zariadenie je schopné denne prijať 10 miliónov galónov vody (37 850 000 litrov) a 50 % z nej spracovať na vysoko kvalitnú pitnú vodu. Zvyšok morskej vody so zvýšeným obsahom soli sa vráti do výstupného kanála, kde sa zriedi s ďalšou morskou vodou pred vypustením do oceána, aby sýtosť vrátenej slanej vrátenej vody nemala negatívny dopad na morské živočíchy.
Zdroj : Facebook


Centrum / Rádio
773.512.6445


Prihlásenie

E-mail:
Heslo:
» Registrovať
» Zabudnuté hesloStiahnite si teraz novú aplikáciu
Krajanské Centrum Tatran
pre iOS a Android

Všetko čo potrebujete v USA pod jednou strechou!

Google Play  Apple iTunes
Aplikacia

TV JOJ

Immigracny Pravnik v USA